
Guvernul interimar a alocat 32 de milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară pentru judeţul Prahova pentru asigurarea continuităţii alimentării cu apă potabilă. Decizia vine după problemele majore înregistrate la sfârşitul anului trecut, când creşterea turbidităţii apei din lacul Paltinu şi dificultăţile de tratare la staţia Voila au afectat aproximativ 100.000 de locuitori din mai multe localităţi.
Fondurile vor fi folosite pentru identificarea şi punerea în funcţiune a unor surse alternative de captare a apei în zona Silişte-Băneşti şi pentru modernizarea infrastructurii existente. Executivul avertizează că sunt necesare intervenţii urgente, inclusiv în contextul lucrărilor programate la Staţia de Tratare Voila, care ar putea provoca noi întreruperi temporare ale furnizării apei.